Pasitikite permainas
Asmens teisė bankrutuoti ir būti atleistam nuo skolų yra galimybė su finansiniais sunkumais susidūrusiam asmeniui grįžti į aktyvią ekonominę veiklą, legalizuoti pajamas ir pagal galimybes bent iš dalies atsiskaityti su kreditoriais.
Fizinio asmens bankroto procesas sudaro sąlygas asmeniui, kurio pradelstos skolos viršija 18 250 Eur (25 MMA), o pajamos ir turimas turtas nesudaro sąlygų šių įsipareigojimų įvykdyti per protingą terminą, civilizuotai išspręsti jį užklupusias finansines problemas, neatsidurti kreditorių, skolų išieškotojų, antstolių rankose, apsauganti tiek savo, tiek savo šeimos narių teises ir teisėtus interesus.
Antstoliams vykdant išieškojimą iš asmens pajamų ir turto Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse nustatyta tvarka, išieškojimas vykdomas iki visiško skolų grąžinimo. Praktikoje tai reiškia išieškojimą „iki begalybės“, kurio metu su finansiniais sunkumais susidūrusio asmens skolos dar labiau išauga. Praktikoje taip pat pasitaiko atvejų, kai išieškojimą vykdantys subjektai, tikėdamiesi jog sudėtingoje finansinėje padėtyje atsidūrę ir specialių teisinių žinių neturintys asmenys nebus pajėgūs efektyviai apginti savo interesų, piktnaudžiauja jiems įstatymų suteikiamomis teisėmis. Tai dar labiau apsunkina ir taip nelengvą su finansiniais sunkumais susiduriančio asmens kasdienybę.
Esant aptariamai situacijai, nenuostabu, kad su finansiniais sunkumais susidūręs asmuo gali netekti motyvacijos stengtis grąžinti skolas kreditoriams, pradėti slėpti pajamas, pasitraukti į ekonominį šešėlį. Toks elgesys - kelias į niekur. Taip elgdamasis asmuo ateityje neišvengiamai susidurs su neigiamomis tokio elgesio pasekmėmis: dalies socialinių garantijų netekimu ir kt.
2013-03-01 Lietuvos Respublikoje įsigaliojęs Lietuvos Respublikos fizinių asmenų bankroto įstatymas sudaro realias sąlygas asmenims išspręsti juos užklupusius finansinius sunkumus. Teismui priėmus asmens pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, sustabdomas asmens turto pardavimas ir (ar) išieškojimas. Teismui iškėlus asmens bankroto bylą draudžiamas iki bankroto bylos iškėlimo neįvykdytų įsipareigojimų kreditoriams vykdymas, palūkanų ir netesybų skaičiavimas, priverstinis išieškojimas iš fizinio asmens pajamų ir turto, taip užkertant kelią kreditorių ir (ar) išieškojimą vykdančių subjektų savivalei.
Bankroto proceso metu asmens būtinieji poreikiai tenkinami iš šiam tikslui skiriamų lėšų, kurių dydis, kitaip nei vykdant priverstinį išieškojimą iš asmens pajamų ir turto Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, nustatomas atsižvelgiant į individualius asmens būtinuosius poreikius (sveikatos būklę, su gyvenamosios vietos išlaikymu susijusias išlaidas ir kt.). Bankroto proceso metu kreditorių reikalavimų tenkinimui skiriamų lėšų dydis nustatomas atsižvelgiant į realią asmens finansinę padėtį, t. y. įvertinus fizinio asmens gaunamų pajamų ir būtinųjų poreikių tenkinimui būtinų lėšų santykį, o kreditorių reikalavimai tenkinami ir fiziniam asmeniui priklausantis turtas parduodamas ir (ar) išsaugomas asmens mokumo atkūrimo plane numatyta tvarka. Sėkmingai bankroto procesą užbaigęs asmuo gali grįžti į pilnavertį socialinį ir ekonominį gyvenimą be įsipareigojimų kreditoriams naštos.
Atsakymus į dažniausiai užduodamus su fizinio asmens bankroto procesu susijusius klausimus rasite čia.
Su mūsų teikiamomis paslaugomis ir jų kainomis galite susipažinti čia.